ДСТУ Б В.2.1-4-96 (ГОСТ 12248-96) Грунти. Методи лабораторного визначення характеристик міцності і деформованості

Передмова

1   РОЗРОБЛЕНИЙ
Державним підприємством науково-дослідним, проектно-вишукувальним і конструкторсько-технологічним інститутом основ і підземних споруд ім. М.М. Герсеванова (НИИОСП) за участю Державного шляхового науково-дослідного інституту (СоюздорНИИ), Виробничого і науково-дослідного інституту з інженерних вишукувань в будівництві (ПНИИИС), Всеросійського науково-дослідного інституту гідротехніки ім. Б.Є. Веденєєва (АО ВНИИГ ім. Б.Є. Веденєєва), науково-дослідного інституту енергетичних споруд (АО НИИЭС) Російської Федерації
ВНЕСЕНИЙ
Мінбудом Росії
2   ПРИЙНЯТИЙ
Міждержавною науково-технічною комісією з стандартизації, технічного нормування і сертифікації в будівництві (МНТКБ) 15 травня 1996 р.
3   ВВЕДЕНИЙ НА ЗАМІНУ
ГОСТ 12248-78, ГОСТ 17245-79, ГОСТ 23908-79, ГОСТ 24586-90, ГОСТ 25585-83, ГОСТ 26518-85 наказом Держкоммістобудування України № 189 від 1 листопада 1996 року
Цей державний стандарт України не може бути повністю або частково відтворений, тиражований і розповсюджений як офіційне видання без дозволу Держкоммістобудування України

Чинний від 1997-04-01

1 Галузь використання

Цей стандарт установлює методи лабораторного визначення характеристик міцності і деформованості грунтів при їх дослідженні для будівництва.

2 Нормативні посилання

У цьому стандарті використані посилання на такі стандарти:
ГОСТ 2789-73    Шероховатость поверхности. Параметры и характеристики
ГОСТ 5180-84    Грунты. Методы лабораторного определения физических характеристик
ГОСТ 9378-93    Образцы шероховатости поверхности (сравнения). Общие технические условия
ГОСТ 12536-79    Грунты. Методы лабораторного определения зернового (гранулометрического) состава
ГОСТ 23161-78    Грунты. Метод лабораторного определения характеристик просадочности
ГОСТ 24143-80    Грунты. Методы лабораторного определения характеристик набухания и усадки
ГОСТ 30416-96    Грунты. Лабораторные испытания. Общие положения

3 Визначення

У цьому стандарті застосовують такі терміни з відповідними визначеннями.
Ефективна напруга - напруга, що діє в скелеті грунту, яка визначається як різниця між повною напругою в зразку грунту і тиском в поровій рідині.
Коефіцієнт фільтраційної cv і вторинної c?  консолідації - показники, що характеризують швидкість деформації грунту при постійному тиску за рахунок фільтрації (cv) і повзучості грунту (c?).
Повзучість - розвиток деформацій грунту в часі при незмінній напрузі.
Стадія незатухаючої повзучості - процес деформування грунту з постійною або зростаючою швидкістю при незмінній напрузі.
Решта термінів, які використовуються в цьому стандарті, наведені в ГОСТ 30416.

4 Загальні положення

4.1 Цей стандарт установлює такі методи лабораторного визначення характеристик міцності і деформованості грунтів:
-  одноплощинного зрізу, одновісного стиску, тривісного стиску, компресійного стиску - для немерзлих грунтів;
-  випробування кульковим штампом, одноплощинного зрізу по поверхні змерзання, одновісного стиску, компресійного стиску - для мерзлих грунтів.
Примітка. За спеціальним завданням можуть застосовуватись інші методи випробувань і конструкції приладів, що забезпечують моделювання процесу навантажування грунту.
4.2 Загальні вимоги до лабораторних випробувань грунтів, обладнання і приладів, лабораторних приміщень, способи виготовлення зразків для випробувань наведені в ГОСТ 30416.
4.3 Для грунтів, що випробовуються, повинні бути визначені фізичні характеристики за ГОСТ 5180: вологість (сумарна вологість для мерзлих грунтів), густина, густина часток, вологості границь текучості і розкочування, гранулометричний склад пісків, а в необхідних випадках і глинистих грунтів за ГОСТ 12536, а також обчислені густина сухого грунту, коефіцієнт пористості, ступінь вологості (ступінь заповнення об'єму пор льодом і незамерзлою водою), число пластичності і показник текучості (для немерзлих грунтів).
Додатково необхідні характеристики грунтів наводяться в окремих методах випробувань.
4.4 У процесі випробувань грунтів ведуть журнали за формами, наведеними у додатку А.

5 Методи визначення характеристик міцності та деформованості немерзлих грунтів

5.1 Метод одноплощинного зрізу
5.1.1 Суть методу
5.1.1.1 Випробування грунту методом одноплощинного зрізу проводять для визначення таких характеристик міцності:
-    опору грунту зрізу ?;
-    кута внутрішнього тертя ?;
-    питомого зчеплення с для пісків (крім гравелистих та крупних), глинистих та органо-мінеральних грунтів.
5.1.1.2 Ці характеристики визначають за результатами випробувань зразків грунту в одноплощинних зрізних приладах з фіксованою площиною зрізу шляхом зсування однієї частини зразка відносно другої його частини дотичним навантаженням при одночасному навантажуванні зразка навантаженням, нормальним до площини зрізу.
Для глинистих грунтів за спеціальним завданням може бути проведено повторний зріз зразка по фіксованій площині - зріз "плашка по плашці".
Примітка. Не допускається випробовувати грунти, що видавлюються в процесі випробування в зазор між рухомою і нерухомою частинами зрізної коробки.
5.1.1.3 Опір грунту зрізу визначають як граничну середню дотичну напругу, при якій зразок грунту зрізається по фіксованій площині при заданій нормальній напрузі. Для визначення с і ? необхідно провести не менше трьох випробувань при різних значеннях нормальної напруги.
5.1.1.4 Випробування проводять за такими схемами:
-    консолідовано-дреноване випробування - для пісків та глинистих грунтів незалежно від їх ступеня вологості в стабілізованому стані;
-    неконсолідовано-недреноване випробування - для водонасичених глинистих і органо-мінеральних грунтів у не-стабілізованому стані та просадних грунтів, що приведені у водонасичений стан замочуванням без прикладання навантаження.
5.1.1.5 Для випробувань використовують зразки грунту непорушної будови з природною вологістю або у водонасиченому стані, або зразки порушеної будови із заданими значеннями густини і вологості (в т.ч. при повному водонасиченні), або зразки, відібрані з ущільненого масиву, для штучно ущільнених грунтів.

Скачать полную версию ДСТУ Б В.2.1-4-96 (ГОСТ 12248-96) Грунти. Методи лабораторного визначення характеристик міцності і деформованості

К разделу "Нормативы строительства фундамента"

К разделу ДСТУ "Услуги, объекты"


Строительно-монтажные работы:

топ
Ограждения из нержавейки Ампир-Авант
топ
Металлоконструкции Ампир-Авант
топ
Оборудование для рыбоводства, СОВРЕМЕННОЕ ОБОРУДОВАНИЕ И ИНВЕНТАРЬ ДЛЯ РЫБНЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ ИЗ ФЕРМЕРСКИХ ХОЗЯЙСТВ ИЗ ЕВРОПЫ, Аппараты лоточные инкубационные Проектно-монтажная компания «РЫБПРОМСЕРВИС».
 

Вы не зарегистрированные на сайте. Авторизуйтесь или зарегистрируйтесь пожалуйста.