Швидкість підготовки до Євро-2012 зростає одночасно з витратами

4 жовтня УЄФА остаточно затвердила Київ як місце проведення фінального матчу Чемпіонату Європи з футболу у 2012 році та оприлюднила розклад матчів. З українських міст, окрім Києва, Євро-201 2 прийматимуть Харків, Донецьк та Львів. Україна та Польща по черзі через день проводитимуть по два матчі групового раунду.

В Україні перші два поєдинки відбудуться 9 червня 2012 р. – у Харкові та Львові. Кожне з українських міст прийме щонайменше по три матчі чемпіонату (загалом 1 6 проти 1 5 у Польщі). Загалом найважливіші матчі відбуватимуться у Києві, Донецьку, Варшаві та Гданську. Показово, що УЄФА позбавила Харків права на проведення чвертьфіналу.

Один із чвертьфінальних матчів, який спершу було обіцяно віддати Харкову, натомість відбудеться в Донецьку. Головною причиною неласки УЄФА до Харкова став скандал, пов’язаний із вирубкою парку ім. Максима Горького нібито для прокладання дороги до Євро-201 2. Захисники дерев надіслали численні скарги до міжнародних організацій – УЄФА, ПАРЄ – та навіть до Вселенського патріарха.

Крім того, на рішення вплинув конфлікт в. о. мера міста Геннадія Кернеса з головним інвестором Євро-2012 – президентом футбольного клубу «Металіст» Олександром Ярославським, який тільки в реконструкцію харківського аеропорту збирається вкласти 4 млрд грн. І на додачу перед матчем Ліги Європи автобус із голландськими футболістами потрапив у Харкові у великий затор, що недвозначно вказало на «немічний» стан транспортної інфраструктури міста.

Утім, Геннадій Кернес запевняє, що Харків і так ніколи не претендував на чвертьфінал, а тому не міг його втратити «через якісь незрозумілі речі». Нагадаємо, що спочатку серед українських міст, у яких планувалося провести матчі, були Одеса та Дніпропетровськ, але вони вибули зі складу містучасників чемпіонату в травні 2009 року.

У Дніпропетровську виникли проблеми зі стадіоном. Рівень «Дніпро-арени» був настільки низьким, що УЄФА не повірило в можливість масштабних змін, враховуючи величезний обсяг робіт, які слід було б провести. Крім того, міська влада не запропонувала жодних конкретних проектів із ремонту стадіону у відповідь на зауваження європейців: не було визначено ані замовника, ані виконавця, ані термінів реконструкції.

Одеса також не задовольнила інспекторів футбольної асоціації через напівзруйнований стадіон та дивну поведінку міської влади, яка надала УЄФА фінансові гарантії щодо будівництва споруди, та водночас додатково звернулася по фінансову підтримку до Уряду України. Проте стадіон «Чорноморець» перебуває в приватній власності, й Кабмін не може надавати кошти для його перебудови.

До того ж в обох містах існували проблеми з транспортною інфраструктурою та готелями. Не останню роль відіграло географічне розташування: Одеса, як і Дніпропетровськ, віддалена від головних транспортних вузлів – Відня, Берліна та Москви. Коли Одесі було відмовлено в проведенні чемпіонату, мер міста Едуард Гурвіц ще більше ускладнив ситуацію, надіславши один за одним три гнівні листи до президента УЄФА.

У відповідь генеральний секретар футбольної асоціації Девід Тейлор дипломатично порадив одеській владі нарікати лише на себе. Тим часом у Києві триває реконструкція стадіону «Олімпійський». Влада рапортує, що будівництво йде чітко за графіком, та й інспектори УЄФА підтверджують, що прогрес є. При цьому вартість робіт, порівняно зі стартовими розрахунками, зросла щонайменше вдвічі – до 3 млрд. грн. , а за прогнозами віце-прем’ єра з підготовки до Євро-201 2 Бориса Колеснікова, може збільшитися ще на мільярд–другий.

Цікаво, що в Донецьку «Донбас-арену» побудували за «якихось» 1 , 5 млрд. грн. ,  та ще й виконали всі роботи в прилеглих до нього зонах. Новий стадіон у Познані, яка також приймає Євро-201 2, коштував трохи більше 230 млн. дол. (приблизно 1 , 8 млрд. грн. ). Сьогодні «Олімпійський» цілком може претендувати на звання найдорожчого стадіону на пострадянських теренах. Варто зазначити, що спорткомплекс у Києві будується на бюджетні кошти, на відміну від «Донбасарени», яку спонсорував Ренат Ахметов, або дніпропетровського стадіону (800 млн. грн. ). До речі, за словами Бориса Колеснікова, попередній уряд не передав жодних кошторисів на «Олімпійський».

Транспортні проблеми Києва вирішуватимуть шляхом відмови від маршруток. Уже до кінця цього року міська влада обіцяє витіснити маршрутні таксі з центру. А до 201 2 року планують взагалі позбавити столицю від приватних перевізників, замінивши маршрутки на автобуси. Також обіцяють відвести одну дорожню смугу тільки для громадського транспорту. Водночас влада збирається знести більшість кіосків. Щодо розміщення гостей чемпіонату, то з необхідних 7,3 тис. номерів більш як 6 тис. забезпечать готелі, з якими КМДА підписала відповідні договори. Крім того, до Євро-201 2 будується 1 6 нових готелів на майже 3 тис. номерів.

У Львові як у туристичному місті від початку була краща ситуація з готелями, проте – катастрофа зі стадіоном. Зараз будівництво прискорилося: кажуть, що львівська арена готова майже наполовину. Однак будівництво шляхів доступу до стадіону поки що не розпочиналося. Стадіон у Львові, згідно з графіком, мають здати в експлуатацію до 1 липня 201 1 р.

Прискорення темпів підготовки до Євро-2012 нова влада називає чи не найбільшим своїм досягненням. 8 жовтня Борис Колесніков навіть оголосив, що Україна виконала всі обіцянки, дані УЄФА, і вже готова приймати чемпіонат. «Згадую, коли навесні Мішель Платіні дивився на яму в донецькому аеропорту, куди заливався бетон, і в його очах було видно сум. Днями я був у донецькому аеропорту – там уже будують третій поверх», – розповів віце-прем’єр.

Та водночас витрати на підготовку до чемпіонату зросли до космічних висот. На мільярд гривень зросла вартість зведення львівського стадіону, на два мільярди – київського. Але найбільше шокував Донецьк: у червні Донецька міськрада змінила цифри фінансування, потрібного для проведення Євро-201 2, з 1 2 млрд. на 1 6 млрд. грн. У тому, що чемпіонат такі витрати економічно не виправдає, ніхто, здається, не сумнівається. Лишається сподіватися хоч на якийсь інший зиск для міст.
 

Автор: Ірина Стасюк
Джерело: журнал АСС



Вы не зарегистрированные на сайте. Авторизуйтесь или зарегистрируйтесь пожалуйста.

Похожие статьи

  • Видибай, Володимире! Частина 3

    Нинішня пасивність та аморфність християнських громад - явища, підстави яких варто шукати не так у самому віровченні, як у зовнішніх історичних обставинах. Мова йде про вкорінені впродовж багатьох років на наших теренах традиції нехтування можновладцями громадами та їхньою думкою.

  • Видибай, Володимире! Частина 2

    Не можна сказати, що пошана християнами бодай одного підвищення на мапі Києва хоча б трохи найближається до турботи про Єрусалимські пагорби. Принаймні в цьому моменті Київ так і не став другою Святою землею, тому що майже ніхто не ставиться до цієї землі належним чином.

  • Видибай, Володимире! Частина 1

    «А все равно владимир гонит стадо к реке, А стаду все равно – его съели с г...м».
    Борис Гребенщиков.